Nie jest żadną tajemnicą, że zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest tańszym przedsięwzięciem niż rekrutowanie Polaków. Właściciele małych i średnich firm, aby ograniczyć wydatki, coraz częściej decydują się na nabór wsparcia zza wschodniej granicy – zwłaszcza w branżach specjalistycznych. Istnieje kilka modeli zatrudnienia – w tym między innymi outsourcing. Zastanawiasz się, czy postawić na przykład na spawacza z Ukrainy, ale nie wiesz, jak wygląda procedura? Sprawdź, co radzą specjaliści z agencji pracy tymczasowej Unigo.
Od czego zacząć rekrutację pracowników ze wschodu?
Jeżeli na zatrudnienie fachowca z Ukrainy decydujesz się po raz pierwszy i nie znasz żadnego pośrednika, samodzielne przejście przez procedurę może nie być takie proste. Najlepiej od razu zwrócić się o wsparcie do agencji pracy tymczasowej Unigo – pomożemy Ci we wszystkich formalnościach, a przede wszystkim zajmiemy się znalezieniem najlepszego pracownika. Najważniejszą zasadą jest to, że obywatele Ukrainy chcący pracować w Polsce, muszą posiadać dwa dokumenty – uprawnienie do pobytu na terenie RP oraz do podjęcia tutaj zatrudnienia. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do sprawdzania legalności pobytu pracownika. Nieprzestrzeganie przepisów może Cię sporo kosztować – w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.
Formalności związane z zatrudnieniem pracownika z zagranicy
Zatrudniony Ukrainiec nie może rozpocząć pracy, dopóki nie dopełnisz formalności w Powiatowym Urzędzie Pracy. Do organu należy złożyć oświadczenie, w którym muszą znaleźć się następujące informacje: dane Twojej firmy, dane zatrudnianego cudzoziemca, adres miejsca pracy, a także okres, na jaki zatrudniony będzie pracownik. To jednak nie koniec – musisz poczekać, aż urzędnik zarejestruje Twoje oświadczenie i przekaże je do odbioru. Może to trwać od jednego dnia do kilku tygodni.
Rekrutacja pracowników ze wschodu – ważne informacje
Dokument wystawiony przez urząd pracy stanowi podstawę możliwości ubiegania się o wizę roboczą dla pracownika z Ukrainy. Ta, w odróżnieniu od wizy turystycznej, upoważnia obcokrajowca do wykonywania pracy zarobkowej na terenie Polski. Jako pracodawca musisz pamiętać, że zatrudniasz cudzoziemca na dokładnie takich samych zasadach jak swojego rodaka – w ciągu 7 dni musisz zgłosić go do ZUS oraz oczywiście podpisać umowę o pracę lub zlecenie. W ciągu jednego roku obywatel Ukrainy może przepracować w Polsce łącznie do 180 dni. Jeśli chce on kontynuować zajęcie, musi złożyć odpowiedni wniosek do wydziału spraw cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z agencją pracy tymczasowej Unigo w Szczecinie!