O tym, że polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są sobie dość bliskie, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zaznaczyć, że większość Ukraińców, jako wyznawców religii prawosławnej obchodzi to wydarzenie 2 tygodnie później niż Polacy (wynika to z rachuby kalendarza juliańskiego, którym się posiłkują). Jest więc wystarczająco dużo czasu, aby w firmie, gdzie pracują specjaliści z naszego kraju oraz ze Wschodu, zapewnić odpowiednią atmosferę i by każdy poczuł się dobrze w tym wyjątkowym czasie.
Kolędy
Nieodłączną częścią Bożego Narodzenia i tworzenia światecznej atmosfery jest słuchanie kolęd. Ukraińska tradycja kolędowania to nie tylko śpiewanie, ale też radosne dzielenie się życzeniami dobrobytu i szczęścia. Aby pomóc w wykreowaniu wyjątkowego nastroju, możesz puszczać tzw. koliady i szczedriwki, które swoimi dźwiękami oznajmią ukraińskim kolegom, że święta są tuż tuż. A może zaprosisz do biura zespół, który śpiewa tradycyjne ukraińskie pieśni? Jest wiele sposobów na to, by umilić pracownikom z Ukrainy ten czas.
Szopka
W ramach rozluźnienia atmosfery możesz też zorganizować warsztaty, podczas których pracownicy wspólnie przygotują bożonarodzeniową szopkę lub jasełka. Tradycja ta jest silna w obu kulturach, zatem nie powinno być problemów z ustaleniem kluczowych kwestii.
Gwiazda
Kolędnicy ukraińscy często mają ze sobą pięknie zdobioną gwiazdę. Możesz zatem zorganizować w biurze konkurs na jej udekorowanie lub wspólnie wykonać ten element i wykorzystać go do dekoracji recepcji czy sali konferencyjnej. Doskonałym pomysłem jest też zaangażowanie we wspólną zabawę bliskich pracowników. Dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym bardzo chętnie wykonują różne ozdoby świąteczne. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.
Diduch – ukraiński snop siana
Z ukraińskimi świętami nieodłącznie kojarzy się też snop siana zwany Diduchem. Jeżeli macie wystarczająco dużo miejsca, możecie pokusić się o jego ustawienie w biurze. Jeśli nie – wykonać mniejsze elementy tego rękodzieła symbolizujące przodków i obfitość.
Konkurs na najlepsze życzenia świąteczne
Na Ukrainie popularne są oryginalne i rymowane życzenia świąteczne. Ich układanie to świetna zabawa i przy okazji – trening umysłowy. Zaproś współpracowników do wspólnego rymowania i bawcie się przy tym doskonale. Ułożone życzenia możecie też wysłać do bliskich lub do wybranej placówki, np. domu dziecka, opieki społecznej czy hospicjum, sprawiając tym samym radość tym, dla których święta niekoniecznie kojarzą się z radością.
Boże Narodzenie to idealny czas, aby zacieśniać pracownicze więzi, zanim rozejdziemy się do domów na zasłużone urlopy. Jeżeli potrzebujesz wykwalifikowanych pracowników sezonowych, zapraszamy do skorzystania z naszego biura pracy tymczasowej, Unigo. Nasza główna siedzibę znajdziesz w Szczecinie, ale mamy też oddział w Olsztynie. Z chęcią pomożemy Ci zasilić szeregi Twoich pracowników w najlepszych, zweryfikowanych pracowników ze Wschodu.