Outsourcing pracowniczy to popularne rozwiązanie, z którego często korzystają firmy – zwłaszcza te, które szukają pracowników sezonowych. Możliwość skorzystania z bogatej bazy specjalistów oferowanych przez agencje pośrednictwa pracy daje wiele możliwości i jest wygodna dla pracodawców, którzy nie zawsze mają czas czy odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia kompleksowej rekrutacji. Czy jednak wynajęcie fachowców to zawsze same plusy? Czy są też jakieś wady takiego rozwiązania?
Plusy wynajmu pracowników
Zacznijmy o d tego, jakie zalety ma outsourcing pracowniczy. Przede wszystkim jest to możliwość skorzystania z bogatej bazy już sprawdzonych kandydatów. To biuro pośrednictwa zajmuje się bowiem rekrutacją oraz sprawdzeniem kwalifikacji poszczególnych fachowców. Dzięki temu potencjalnemu pracodawcy o wiele łatwiej wybrać odpowiedniego na dane stanowisko pracownika.
To także redukcja kosztów – pracodawca nie musi tworzyć osobnego stanowiska dla rekrutera, a więc zapewniać mu osobnego biura, sprzętu, płacić pensji czy składek. Współpraca z rekruterem natomiast to dostęp do wyspecjalizowanych w rekrutacji profesjonalistów, którzy zadbają nie tylko o wybór kandydata, ale też zaopiekują się nim, odciążając pracodawcę z konieczności znalezienia dla obcokrajowca kursu nauki języka polskiego czy mieszkania.
Wreszcie – outsourcing pracowniczy to także możliwość szybszego reagowania na zmiany personalne i wymagania rynku, dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwość skoncentrowania się na rozwoju firmy bez konieczności zaprzątania sobie głowy naborem specjalistów.
Jakie zagrożenia niesie za sobą outsourcing?
Jak się okazuje – wynajem pracowników to nie tylko plusy. Wiele firm obawia się m.in. utraty kontroli nad jakością pracy. Jednak to zagrożenie występuje tylko w przypadku firm outsourcingowych nie spełniających oczekiwań klienta.
Innym minusem może być strach związany z brakiem lojalności i zaangażowania pracowników, którzy przecież zmieniają się co jakiś czas i nie identyfikują tak mocno z filozofią danej firmy.
Część klientów skupia się na ochronie danych i dostrzega ryzyko związane z możliwością ich wycieku czy utraty podczas przekazywania zewnętrznej firmie. Pracodawcy obawiają się także problemów prawnych czy regulacyjnych wynikających z przepisów prawa.
Sami pracownicy etatowi natomiast mogą mieć obniżone morale i odczuwać obawę o to, że utracą etat lub dostaną niższe wynagrodzenie. Warto jednak zaznaczyć, że outsourcing to często szansa na odciążenie przepracowanych zespołów i stworzenie zatrudnionym na stałe specjalistom szans na praktykowanie filozofii work-life balance, np. poprzez ograniczenie liczby nadgodzin czy unormowanie czasu pracy.
UNIGO – Twój klucz do bezpiecznego outsourcingu pracowniczego
Jeżeli jesteś pracodawcą i rozważasz outsourcing pracowników, np. jeśli chodzi o specjalistów ze Wschodu, koniecznie wybierz sprawdzonego usługodawcę. UNIGO to biuro pośrednictwa pracy, które rekrutuje najlepszych fachowców z Ukrainy oraz Mołdawii. Nasze placówki znajdziesz w Szczecinie i Olsztynie, a w razie pytań – możesz też skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Nie czekaj – już dziś postaw na sprawdzonego partnera biznesowego.