Do tej pory zasady zatrudniania specjalistów z Ukrainy czy Mołdawii, ale też innych państw Wschodu były dla polskich pracodawców jasne i przejrzyste. W związku z aktualną sytuacją geopolityczną nasz Rząd wprowadza jednak nowe regulacje, czym osoby oferujące pracę są poważnie zaniepokojone. W najnowszych przepisach ustawy pojawi się m.in. zapis o tym, że powiadomienie o zatrudnieniu uchodźcy będzie musiało zawierać liczbę godzin jego pracy. Ale to nie wszystko. Co jeszcze trzeba będzie zgłosić i czemu ma to służyć?
Skąd takie zmiany w prawie?
Najnowsze zapisy są podyktowane koniecznością ochrony sytuacji ekonomicznej i pozycji zawodowej uchodźców. Jak twierdzi Straż Graniczna, rośnie bowiem liczba nadużyć, jakie popełniają wobec Ukraińców pracodawcy. Nie przekonuje to przedsiębiorców, którzy obawiają się, że stworzone dla wąskiej grupy nieuczciwych firm przepisy uderzą w cały sektor zatrudniający pracowników ze Wschodu. Od teraz pracodawcy będą musieli wykazywać na piśmie zarówno liczbę godzin, w których wymiarze chcą zatrudnić Ukraińca, jak i wysokość jego wynagrodzenia.
Nieuczciwe praktyki wobec specjalistów z Ukrainy
Od marca, kiedy to pojawiła się możliwość dodawania na portalu praca.gov.pl powiadomień o zatrudnieniu pracowników z Ukrainy, doszło do dużej liczby nieprawidłowości. Część przedsiębiorców wypłacała minimalne wynagrodzenie lub nawet mniejsze wówczas, gdy pracownik był zatrudniony na część etatu, jednak pracował w pełnym wymiarze godzin. Wiele firm naraziło się także na grzywny, a nawet zakaz zatrudniania obcokrajowców, gdyż oferowało miejsca pracy bez złożenia powiadomienia o zatrudnieniu, czyli de facto – bez możliwości legalizacji zatrudnienia, a nawet pobytu uchodźców w Polsce.
Ilu pracowników z Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie od lutego?
Od początku napaści Rosji na Ukrainę niemal 70 tysięcy Ukraińców znalazło w Polsce legalną pracę. Najwięcej z nich w województwie wielkopolskim, mazowieckim oraz dolnośląskim. Specustawa ma zapewnić im jeszcze łatwiejszy dostęp do miejsc pracy – bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o wykonywaniu pracy. Od pracodawcy obecnie wymaga się zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy podjęcia pracy przez Ukraińca. Nadal obowiązuje termin 14 dni na złożenie takiego oświadczenia.
Zachęcamy więc do korzystania z usług agencji pracy, takich jak Unigo. Wspieramy pracodawców i poszukujących zatrudnienia na terenie Szczecina lub Olsztyna. Znajdziemy dla Ciebie dobrego pracownika ze Wschodu!