Firmy często traktują outsourcing oraz leasing pracowniczy jako sposób na zredukowanie kosztów zatrudnienia, oraz szybkie powiększenie swojego zespołu. Nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, a sięgają właśnie po te dwa rozwiązania. Czym jest outsourcing i leasing pracowniczy? Co lepiej wybrać?
Outsourcing pracowniczy – czym jest i jak działa?
Outsourcing bazuje się na przekazaniu pracowników między dotychczasowym a nowym właścicielem przedsiębiorstwa. W outsourcingu pracowniczym właściciel zakładu pracy może „wynająć” pracowników od firmy outsourcingowej, którzy zostaną przydzieleni do wykonywania danych czynności w organizacji. Warto dodać, że do obowiązków firmy outsourcingowej będzie należała kontrola nad pracownikami, proces rekrutacji, podpisywanie umów w imieniu pracodawcy, wypłata wynagrodzeń itp. Jest to więc dla pracodawcy spore ułatwienie, dające możliwość zaoszczędzenia czasu. Cała usługa pomiędzy podmiotami jest rozliczona na podstawie faktury wystawianej raz w miesiącu. Co ważne, w przypadku outsourcingu pracowniczego mamy do czynienia z długotrwałą współpracą.
Na czym polega leasing pracowniczy?
Leasing pracowniczy to nic innego jak przekazanie pracownika jednej firmy do pracy w innym przedsiębiorstwie. Jest to swego rodzaju wynajem pracownika przeprowadzony na podstawie porozumienia między takimi stronami jak: leasingobiorca (zakład poszukujący pracowników), leasingodawca (agencja zatrudnienia) i pracownik. Wypożyczona osoba ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, które pozwalają jej na objęcie danego stanowiska. Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który chce zapełnić wolne miejsca np. osób będących na urlopach czy zwolnieniach lekarskich. Dzięki niemu może szybko powiększyć zespół o pracowników tymczasowych będących specjalistami z danej branży.
Leasing pracowniczy jest bez wątpienia lepszą opcją dla firm, które potrzebują zatrudnić specjalistę tylko na określony czas. Rozwiązanie to przynosi liczne korzyści zwłaszcza małym przedsiębiorstwom. Jest w stanie zwiększyć wydajność zakładu pracy i generować spore oszczędności. Firmy często poszukują doświadczonych pracowników z Ukrainy. Agencja pośrednictwa pracy, taka jak Unigo pomoże w rekrutacji osób z tego kraju oraz z załatwieniem niezbędnych formalności.
Leasing pracowniczy a outsourcing – najważniejsze różnice
Do głównych różnic pomiędzy tymi rozwiązaniami zalicza się:
- podstawa prawna – w leasingu jest nią ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, a w outsourcingu kodeks cywilny,
- podmioty umowy – w pierwszym przypadku to: firma pracy tymczasowej, pracodawca, natomiast w outsourcingu: zleceniodawca i zleceniobiorca,
- maksymalny czas zatrudnienia – decydując się na leasing, maksymalny czas zatrudnienia wynosi 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy, w outsourcingu czas nie podlega regulacjom,
- strony stosunku pracy – w leasing to: pracodawca, pośrednik pracy i pracownik tymczasowy, a w outsourcingu agencja pracy tymczasowej i pracownik.
Oba rozwiązania różnią się również wysokością wynagrodzenia, kierownictwem czy kosztami.
Chcą dokonać zatrudnienia Ukraińca czy innych pracowników ze Wschodu, warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy w Szczecinie UNIGO. W większości przypadków leasing pracowników okaże się korzystniejszym rozwiązaniem od outsourcingu.