Chociaż sformułowania takie jak outsourcing pracowniczy czy agencja zatrudnienia nie pojawiają się ani razu w kodeksie pracy, nie oznacza to wcale, że nie obowiązują ich zawarte w nim przepisy. Zastosowanie w niektórych przypadkach ma bowiem art. 23 [1] – dotyczący przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Dlaczego przepis ten jest tak ważny i w jakich jeszcze aktach prawnych znajdują się regulacje dotyczące outsourcingu pracowniczego?
Czym jest pozorny outsourcing pracowniczy?
Outsourcing polega na powierzeniu innemu podmiotowi kompleksowej obsługi danej firmy w konkretnym obszarze – np. rekrutacji oraz zatrudnienia pracowników. Co do zasady wszelkie jego prawne aspekty regulowane są przez kodeks cywilny.
W przypadku sporów związanych np. z ustaleniem płatnika składek (czyli rzeczywistego pracodawcy) zastosowanie znajduje jednak art. 23 [1] kodeksu pracy. Na jego podstawie sądy mogą ocenić czy wraz z przejściem zakładu pracy doszło również do przejęcia dotychczasowych pracowników przedsiębiorstwa przez firmę zajmującą się outsourcingiem. W sytuacji, gdy wykonują oni usługi na rzecz byłych pracodawców, a dodatkowo nadal podporządkowani są podmiotowi, który wcześniej ich zatrudniał, można stwierdzić, że to pozorny outsourcing pracowniczy, co uznawane jest za próbę obejścia prawa pracy.
O czym warto pamiętać, decydując się na outsourcing pracowniczy i kto może zajmować się jego prowadzeniem?
Do głównych zalet outsourcingu pracowniczego zaliczają się ograniczenie formalności, jak również kosztów po stronie pracodawcy. Przedsiębiorcy chcący z niego skorzystać powinni pamiętać o tym, by zawrzeć na piśmie umowę o outsourcing pracowniczy, z której treści wynika w sposób niezbity, że doszło do przejścia zakładu pracy. Choć posiadanie go nie jest prawnie wymagane, dokument ten przydać się może w przypadku kontroli przeprowadzanej przez pracowników US-u, ZUS-u lub PIP-u.
Prowadzić outsourcing pracowniczy mogą wyłącznie podmioty świadczące w sposób legalny usługi z zakresu pośrednictwa pracy. Dobrym przykładem takiej firmy jest UNIGO. Nasza licencjonowana agencja zatrudnienia z centralą w Szczecinie oraz oddziałem w Olsztynie specjalizuje się w rekrutacjipracowników ze Wschodu (fachowców sprowadzamy głównie z Ukrainy). Pracodawcom chcącym skorzystać z naszych usług związanych z outsourcingiem pracowniczym zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie wszelkich niezbędnych formalności. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy!