Słowo leasing pochodzi z języka angielskiego i oznacza najem lub dzierżawę, a kojarzone jest głównie z flotą samochodową, jaką podnajmują od salonów firmy. Tymczasem na rynku coraz popularniejszy staje się innego rodzaju leasing – pracowniczy. Co to jest i z czym bywa mylony ten termin?
Bezpieczne, wygodne zatrudnienie pracowników w ramach leasingu
Leasing pracowniczy to nic innego jak zatrudnienie pracowników przez jedną firmę i ich wynajmowanie innej połączone ze spisaniem stosownej umowy z nowym pracodawcą. Zarówno dla samych zatrudnionych, jak i podnajmującej ich spółki to ogromne ułatwienie – zazwyczaj to biuro pośrednictwa pracy przejmuje za kadry większość obowiązków związanych np. z legalizacją pobytu czy skierowaniem pracownika na badania. Dodatkowo – zapewnia niezbędne szkolenia BHP. Unigo pomaga również w znalezieniu odpowiedniego dla pracowników zakwaterowania czy kursu języka polskiego w przypadku pracowników z Ukrainy.
Korzystając z leasingu pracowników, firma ma gwarancję, że korzysta z usług sprawdzonych, zrekrutowanych pod kątem ich potrzeb specjalistów o zweryfikowanych kwalifikacjach. Oznacza to zatem również oszczędność czasu, jaki trzeba zazwyczaj poświęcić na wybranie osób o potwierdzonych umiejętnościach czy stażu, jakiego wymaga firma zatrudniająca.
Współpraca na zasadach leasingu – co warto wiedzieć?
Chociaż leasing pracowniczy jest wygodną i łatwą formą zatrudnienia specjalistów, to rządzi się swoimi prawami i również wymaga dopełnienia formalności. Należą do nich:
- podpisanie umowy pomiędzy pracodawcami (agencją i firmą korzystającą z jej usług) z deklaracją leasingu,
- sporządzenie przez pracodawcę i podpisanie przez pracownika nowej umowy o pracę,
- pozyskanie od zatrudnionego w nowej firmie specjalisty zgody na piśmie na taką formę kooperacji,
- udzielenie bezpłatnego urlopu dla pracownika na czas współpracy z nowym pracodawcą.
Leasing czy outsourcing pracowniczy?
Drugim obok leasingu pracowniczego pojęciem jest outsourcing pracowniczy. Nie są one jednak tożsame i warto znać pomiędzy nimi różnice. W przypadku tego drugiego nie jest bowiem wymagane podpisanie z firmą zewnętrzną nowej umowy, jak to ma miejsce, kiedy mówimy o “dzierżawie” fachowca od agencji pośrednictwa pracy. Licencjonowana agencja Unigo z siedzibą w Szczecinie oraz oddziałem w Olsztynie zajmuje się zarówno jedną, jak i drugą formą współpracy. To u nas znajdziesz najlepszych specjalistów z Ukrainy, Mołdawii i innych państw Wschodu. Zapraszamy!