Wojna w Ukrainie sprawiła, że tysiące specjalistów ze Wschodu zostało zmuszonych do opuszczenia swoich dotychczasowych miejsc pracy i wyruszenia m.in. w kierunku Polski w poszukiwaniu lepszego życia. O ile mężczyźni chwycili za broń, o tyle już kobiety, które do nas dotarły, powoli zaczynają rozglądać się za zajęciem, które pozwoli im zarobić na utrzymanie swoje i dzieci lub starszych rodziców. Które branże są otwarte na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników?
Najważniejszy jest pierwszy krok, czyli jak Ukrainki radzą sobie z zarobkami?
Przeglądając serwisy społecznościowe, można trafić na wiele ogłoszeń, w których Polacy pomagają Ukraińcom szukać legalnego zatrudnienia na terenie naszego kraju. Z drugiej strony widać również zaangażowanie samych zainteresowanych zarabianiem – głównie Ukrainek, które raczą konsumentów domowej roboty pierogami czy wypiekiem chleba. Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju sprzedaż może być jedynie dodatkową formą zarobku i z pewnością nie pozwoli na utrzymanie rodziny.
Gdzie szukać zatrudnienia?
Przybywające do Polski kobiety najszybciej znajdą zatrudnienie w pracach sezonowych. Tym bardziej, że już za chwilę wystartuje sezon na truskawki czy szparagi. Inną alternatywą są stanowiska w turystyce: zarówno tymczasowa sprzedaż np. w nadmorskich kurortach, jak i gotowanie w hotelowych kuchniach czy zatrudnienie jako pokojówka to tylko kilka z wielu propozycji, jakie czekają na Ukrainki. Panie po odpowiednich kursach mogą też znaleźć etat w kwiaciarni czy na stanowisku kosmetyczki.
W Barometrze Polskiego Rynku Pracy przygotowanym przez Personnel Service S.A. możemy przeczytać, że aż 60% pracodawców z sektora HoReCa wyraziło gotowość zatrudnienia kadry ze Wschodu. Oprócz tej gałęzi gospodarki, pracownicy są bardzo cenieni w budownictwie, przemyśle, a ostatnio – również w branży IT. Obok tej ostatniej – także firmy z sektora finansowego czy ubezpieczalnie deklarują chęć współpracy z Ukraińcami. Aż 35% dużych firm planuje w najbliższym czasie rekrutację wśród naszych wschodnich sąsiadów.
Samo zatrudnienie to nie wszystko – na co jeszcze mogą liczyć Ukraińcy na polskim rynku pracy?
Pracodawcy nie tylko deklarują chęć dania Ukraińcom zatrudnienia. Wśród zapewnień o pomocy pojawiają się także oferty kursów podnoszących kwalifikacje, czy pozwalających na naukę języka. Nie brakuje też propozycji pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Z pewnością emigrantów ucieszy też fakt, że polskie przepisy prawne gwarantują im otrzymanie płacy minimalnej – niezależnie od tego, czy pracują na ½, czy na ¾ etatu.
Samym pracodawcom pomagają natomiast agencje pośrednictwa pracy, takie jak Unigo z siedzibą w Szczecinie i oddziałem w Olsztynie. Jeśli więc szukasz specjalisty z Ukrainy – zgłoś się do nas! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu znajdziemy dla Ciebie idealnego kandydata.