Przedsiębiorstwa w Polsce, zwłaszcza w bardziej wymagających okresach, coraz częściej decydują się na usługę outsourcingu pracowniczego. Polega ona na przekazaniu zewnętrznej firmie części obowiązków związanych z poszukiwaniem oraz rozliczaniem pracowników. Dzięki temu mogą one skupić się na swojej działalności, a zarazem elastycznie zarządzać zatrudnieniem w zależności od sezonu, projektów czy zmian rynkowych. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu branżach, m.in. w budownictwie, logistyce bądź handlu.
1. Logistyka i magazynowanie.
Branża logistyczna, ze względu na dużą sezonowość oraz potrzebę szybkiego reagowania na zmieniającą się listę zamówień, bardzo często korzysta z outsourcingu pracowników. W tym przypadku agencje pracy najczęściej znajdują osoby na takie stanowiska jak pakowacz, operator wózka widłowego czy kierowca. Firmy logistyczne decydują się na zatrudnianie pracowników z zewnątrz zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu, np. przed Świętami, dzięki czemu nie muszą tworzyć one nowych, tymczasowych etatów.
2. Produkcja przemysłowa oraz budownictwo.
Zakłady produkcyjne — niezależnie od tego, w jakiej branży działają — bardzo często potrzebują elastycznych rozwiązań kadrowych. W Polsce, zwłaszcza w dużych okręgach przemysłowych, firmy zwykle decydują się na współpracę z agencją zatrudnienia do obsadzenia linii montażowych, działu pakowania czy kontroli jakości. Ponadto outsourcing pracowniczy minimalizuje ryzyko związane z rekrutacją i rotacją zatrudnionych osób, co w tej branży jest niezwykle istotne.
Wynajem pracowników to usługa, z której często korzystają też przedsiębiorstwa budowlane. Dzięki temu mogą znaleźć one nie tylko robotników fizycznych, ale również specjalistów, np. hydraulików, elektryków czy tynkarzy. Co bardzo ważne, elastyczna forma zatrudnienia pozwala dostosować skład zespołu w zależności od etapu prac, bez konieczności długofalowych zobowiązań.
3. Handel i sieci detaliczne.
Firmy działające w handlu są szczególnie narażone na niedobory osób do pracy, co stanowi bardzo duże ryzyko zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu (np. Black Friday, święta, wyprzedaże). Z tego powodu wiele dyskontów w Polsce decyduje się na outsourcing pracowniczy. Pozwala to bowiem w łatwy sposób znaleźć osoby do obsługi kas, wykładania towaru na półki czy przeprowadzania prac inwentaryzacyjnych.
Jakie jeszcze branże korzystają z outsourcingu pracowników?
Wymienione branże to tylko część przykładów, gdzie kluczowy jest outsourcing pracowników. Warto wspomnieć jeszcze m.in. o call center, przedsiębiorstwach oferujących usługi sprzątające czy rolnictwie, gdzie dodatkowa pomoc przydaje się zwłaszcza w czasie zbiorów. Licencjonowana agencja pracy Unigo to najlepszy sposób na znalezienie wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, Białorusi bądź innych państw ze Wschodu. Szukając profesjonalnego wsparcia dla swojego biznesu, zachęcamy do współpracy!