Apostille to poświadczenie autentyczności dokumentu wydawane przez odpowiedni organ państwa, który konkretny dokument wydał. Potwierdza ono wiarygodność podpisu i pieczęci urzędnika, umożliwiając posługiwanie się danymi dokumentami za granicą.
Polska tak jak i Ukraina są stronami Konwencji haskiej dotyczącej zniesienia wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Oznacza to, że przybywający do Polski obywatele Ukrainy mogą posługiwać się swoim aktem urodzenia, świadectwem pracy czy innymi dokumentami urzędowymi już po uzyskaniu apostille.
Kiedy konieczne jest apostille i kto je wydaje?
Apostille przyspiesza asymilację, ułatwiając adaptację Ukraińców na terenie Polski. Jest ono wymagane przede wszystkim w zakresie dokumentacji związanej z wykształceniem, a więc dla dyplomów ukończenia studiów, świadectw tytułów akademickich, zaświadczeń z instytucji edukacyjnych, programów nauczania czy świadectw wykształcenia. Apostille dla wspomnianych dokumentów wydaje Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Gabinetem Ministrów Ukrainy oraz ukraińskimi organami i instytucjami.
Kolejną jednostką, która ma uprawniania do nadawania apostille, jest Ministerstwo Sprawiedliwości. O apostille należy się starać w przypadku zaświadczeń wydawanych przez urzędy stanu cywilnego, wyciągów z Państwowego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego, zaświadczeń archiwalnych, a także orzeczeń sądowych czy rozmaitych dokumentów poświadczonych przez notariuszy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiada za wydawanie apostille dla zaświadczeń o niekaralności, z kolei Państwowa Służba Podatkowa dla m.in. zaświadczeń potwierdzających status rezydenta podatkowego Ukrainy. Jednostką zajmującą się nadawaniem apostille dla pozostałych dokumentów jest w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Apostille w kontekście nowego pracownika z Ukrainy
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, apostille jest niezbędne przede wszystkim dla wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, którzy muszą potwierdzić swoje wykształcenie odpowiednimi certyfikatami czy dyplomami. Dodatkowo jest koniecznie w przypadku, gdy pracownik przedstawia dokumenty dotyczące poprzedniego zatrudnienia czy rozliczeń podatkowych, które będą używane w polskim systemie prawnym.
Apostille dla pracowników z Ukrainy nie jest z kolei wymagane dla dokumentów związanych bezpośrednio z zatrudnieniem np. umowa o pracę. Ponadto nie oczekuje się go również przy składaniu dokumentów o pozwolenie na pracę lub pobyt.
Dzięki licznym uproszczeniom rekrutacja pracowników z Ukrainy w Polsce wcale nie jest trudna i nie wymaga wielu przygotowań. Jeśli szukasz jednak wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z naszą agencją pracy w Szczecinie. Zapraszamy!