Idealny pracownik to nie zawsze osoba, która spełnia jedynie formalne wymogi przewidziane dla danego stanowiska. Bardzo często pracodawca wymaga nieszablonowego podejścia i umiejętności myślenia strategicznego pod presją czasu, czy w sytuacji stresowej. Idealnym momentem na sprawdzenie, jak kandydat radzi sobie z takimi zaskakującymi kwestiami, jest rozmowa rekrutacyjna, na której pojawiają się nieoczywiste pytania. Dziś podpowiadamy, które z nich warto zadać potencjalnym pracownikom z Ukrainy.
1. Jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe?
Często w procesie rekrutacji pomija się pytanie o przyszłe plany kandydata. Tymczasem warto dowiedzieć się, jak wyobraża sobie on swoją karierę zawodową w perspektywie kilku lat. Może to pomóc ustalić, czy osoba ta szuka pracy tymczasowej, czy raczej dąży do stabilizacji i długoterminowego zatrudnienia. Biuro pracy tymczasowej może na tej podstawie lepiej dopasować ofertę pracy do oczekiwań kandydata, co zwiększa szanse na owocną współpracę, ale też zaproponować najlepszego pracownika firmie, która zleciła rekrutację na dane stanowisko.
2. Jakie masz doświadczenie w pracy międzynarodowej?
Dla wielu kandydatów z Ukrainy praca w Polsce jest pierwszym doświadczeniem zawodowym za granicą, ale nie zawsze. Część z nich może mieć już doświadczenie zdobyte w innych państwach Unii Europejskiej, czy poza nią. Pytanie o takie doświadczenia pozwala lepiej ocenić, jak dobrze pracownik radzi sobie z adaptacją w nowym środowisku kulturowym i jakie umiejętności nabył dzięki pracy w międzynarodowym środowisku.
3. Jak radzisz sobie z różnicami kulturowymi w pracy?
Polska i Ukraina mają wiele wspólnych cech kulturowych, ale różnice wciąż istnieją. Praca w polskim środowisku może wymagać od kandydata przystosowania się do innych zwyczajów, zasad czy norm. Zadanie tego pytania pozwala określić, czy kandydat ma świadomość potencjalnych wyzwań i jak planuje sobie z nimi radzić. Dla agencji pośrednictwa pracy jest to istotna informacja, która może zadecydować o sukcesie przyszłej współpracy.
4. Jakie masz oczekiwania dotyczące integracji w nowym środowisku pracy?
To pytanie pozwala zrozumieć, jakiego wsparcia oczekuje kandydat w procesie adaptacji w nowym miejscu pracy: może to być wsparcie socjalne, pomoc w nauce języka czy znalezieniu mieszkania. Niektórzy pracownicy potrzebują intensywnej pomocy w pierwszych tygodniach pracy, inni natomiast preferują bardziej samodzielne podejście. Zrozumienie tych oczekiwań może w opracowaniu odpowiednich strategii onboardingowych, co z kolei może zwiększyć satysfakcję pracownika i skrócić czas jego adaptacji.
5. Co było największym wyzwaniem w Twojej dotychczasowej pracy?
Zadanie tego pytania pomoże dowiedzieć się, z jakimi trudnościami kandydat mierzył się w przeszłości i jak sobie z nimi radził. Może to być zarówno wyzwanie techniczne, jak i interpersonalne. Dzięki takiej odpowiedzi możemy ocenić, jak dobrze pracownik radzi sobie w sytuacjach stresowych oraz jak podchodzi do rozwiązywania problemów. Dla biura pracy tymczasowej to ważna wskazówka, która pomoże lepiej dopasować profil pracownika do konkretnej roli.
Zadawanie nieoczywistych pytań podczas rekrutacji kandydatów z Ukrainy to sposób na lepsze zrozumienie ich motywacji, umiejętności oraz oczekiwań. Wykwalifikowani pracownicy ze Wschodu to cenne wsparcie dla polskich pracodawców, ale kluczem do sukcesu jest dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, która uwzględnia specyfikę ich doświadczeń i potrzeb. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pracowników z Ukrainy, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia agencji pośrednictwa pracy takiej jak Unigo z siedzibą w Szczecinie i oddziałem w Olsztynie.